Jest to szkolenie mające przygotowywać uczestników do ubiegania się o certyfikat psychoterapeuty Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, a jednocześnie zawiera ono w sobie szkolenie I-go stopnia w psychodramie morenowskiej. Szkolenie jest realizowane przez Śląską Szkołę Psychoterapii Śląskiego Stowarzyszenia Psychoterapeutów wraz z Ośrodkiem Leczenia Nerwic i Zaburzeń Jedzenia „Dąbrówka” w Gliwicach oraz z Polskim Instytutem Psychodramy w Krakowie.
Podstawowe kierunki kursu to podejście psychodynamiczne oraz koncepcje psychologiczne i społeczne J.L. Moreno wraz z wyrosłą na ich podłożu psychodramą rozumianą nie tylko jako jedna z technik psychoterapii, ale jako podejście psychodramatyczne do psychoterapii. Podejścia systemowe, behawioralno- poznawcze, humanistyczne będą traktowane jako uzupełniające.
Ukończenie kursu umoźliwia równolegle uzyskanie certyfikatu asystenta psychodramy Europejskiego Stowarzyszenia Psychodramy (PAFE). Jest to możliwe ze względu na to, że wszystkie osoby szkolące w ramach tego programu prowadzące zajęcia z psychodramy ( zarówno doświadczenie własne w grupie psychodramatycznej, jak i zajęcia teoretyczne i praktyczne z zakresu psychodramy), poza tym, źe są psychoterapeutami lub superwizorami psychoterapii z certyfikatem SNP PTP są również terapeutami, trenerami lub superwizorami psychodramy z certyfikatami PAFE.
Kurs przeznaczony jest dla lekarzy i psychologów. Osoby z innym wyższym wykształceniem – na poziomie magisterskim- mogą brać udział w szkoleniu pod warunkiem, że są zatrudnione minimum 5 lat w ośrodku stosującym psychoterapię jako główną metodę leczenia.
Zawiera 362 godziny kształcenia teoretycznego (dla psychologów: 382 godziny, dla osób z innym wykształceniem: 422 godziny).
1. Podejście psychodynamiczne – 50 godzin
1.1. Psychoanalityczne koncepcje osobowości:
1.2. Psychoanalityczne koncepcje zaburzeń:
1.3. Psychoanaliza jako metoda leczenia:
2. Podejście psychodramatyczne wg J.L. Moreno – 54 godziny
2.1. Filozofia Moreno:
2.2. Psychodrama jako metoda leczenia:
2.3. Psychodrama jako źródło psychoterapii grupowej:
2.4. Integracja podejścia psychodramatycznego z innymi
3. Podejście poznawczo-behawioralne – 20 godzin
4. Podejście humanistyczno-egzystencjalne – 20 godzin
5. Podejście systemowe – 20 godzin
Razem moduł I: min. 362 godziny
A. Psychoterapia psychodynamiczna – 65 godzin
B. Psychodrama – 54 godziny
C. Podejście poznawczo-behawioralne – 30 godz.
D. Podejście systemowe – 30 godz.
E. Podejście humanistyczno-egzystencjalne – 15 godz.
F. Hipnoza – 12 godz.
G. Integracja podejść terapeutycznych – 32 godz.
A. Grupa psychodramatyczna – 240 godz.
B. Grupa Balinta – 30 godz.
Możliwe zalecenie terapii indywidualnej przez superwizora.
A. Superwizja grupowa – min. 80 godz.
B. Superwizja indywidualna – min. 50 godz.
Całość szkolenia obejmuje nie mniej niż 1360 godzin, rozłożonych na 4 lata (ok. 240 godz. rocznie). Program łączy teorię, praktykę, doświadczenia własne i superwizję. Superwizja rozpoczyna się od drugiego roku.
Każdy blok kończy się kolokwium sprawdzającym wiedzę i umiejętności.
W rozbiciu na poszczególne podejścia kurs zawiera następujące ilości teorii i praktyki:
Powyższe zestawienie nie obejmuje dodatkowych 32 godzin przeznaczonych na zagadnienie integracji różnych podejść terapeutycznych w praktyce terapii.